dnes je 21.12.2024

Input:

Člověk v tísni předal 11. Ceny Gratias Tibi aktivním mladým lidem

24.9.2024, Zdroj: ČTK

Vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni ocenil žáky, studenty a mladé lidi do 30 let, kteří mění okolní svět k lepšímu. Cenu za výrazný lidskoprávní počin získala neprávem vězněná kyrgyzská investigativní novinářka Aike Beishekeyeva.

Do jedenáctého ročníku soutěže se přihlásilo 75 projektů, z nichž porota složená z pořadatelů a zástupců partnerských organizací vybrala v každé ze tří věkových kategorii tři finalisty a také vítěze environmentální kategorie. Během slavnostního večera bylo uděleno i speciální ocenění za výrazný lidskoprávní počin, které získávají aktivisté ze zemí, kde Člověk v tísni pomáhá. O tom, kdo získá cenu veřejnosti, rozhodovali lidé od srpna na webu gratiastibi.cz.

„Cena Gratias Tibi je příležitostí nejen k ocenění konkrétních mladých lidí, kteří přispívají k pozitivním změnám ve společnosti, ale také k poukázání na dopad jejich projektů. Všichni nominovaní nejsou pouhými pasivními pozorovateli dění kolem sebe, ale sami se angažují v tématech, která považují za důležitá. Věnují se například osvětě a vzdělávání, komunitnímu životu, moderním technologiím, sociální problematice nebo životnímu prostředí. Zároveň mohou inspirovat a motivovat k aktivitě svoje vrstevníky i nás ostatní. Svým odhodláním a energií tak přispívají k rozvoji občanské společnosti. Je to mimořádně důležité i proto, že většina mladých lidí nevěří, že mohou ovlivnit řešení problémů, které kolem sebe vidí, což vyplývá z několika našich výzkumů,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. 

Slavnostní předávání proběhlo v pražském kulturním centru Vzlet, provázela jím moderátorka Ester Janečková. Součástí bylo i hudební vystoupení koncertního dua CEMARQUE + ZHILEE. Výherci převzali ocenění z rukou novináře Konstantina Sulimenka, zpěvačky Ridiny Ahmedové, lidskoprávního aktivisty Igora Blaževiče, novinářky Zdislavy Pokorné, europoslance Luďka Niedermayera, ředitelky Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Nadii Ivanovy a laureáta Ceny Příběhů bezpráví Tomáše Kábrta.

Laureáti

Kategorie základní školy

Cenu v nejmladší kategorii získal projekt Johanky talíře – Poison plates. Jeho autorem je třináctiletá Johanka Kábátová z Bechyně, která se rozhodla vyrovnat s kritikou na svůj vzhled. Hanlivé komentáře namalovala na keramické

Nahrávám...
Nahrávám...