dnes je 18.9.2024

Input:

Ministr Hladík: Environmentální vzdělávání dětí i veřejnosti je pro nás prioritou. MŽP jej podpoří v nové výzvě 70 miliony

6.9.2024, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí (http://www.mzp.cz/)

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo novou výzvu zaměřenou na rozvoj znalostí a dovedností pro žáky, studenty nebo učitele ale i mimoškolní veřejnost. Výzva je určená na environmentální vzdělávací programy, kurzy či školení a aktivity související s ochranou přírody i klimatu a celkově na podporu ekologické osvěty. Na to je v Národním programu Životní prostředí připraveno 70 milionů korun.

„Vést děti a mládež k ekologickému vnímání a cítění, učit je chápat význam klimatických změn a proč je důležité chránit přírodu, je dnes jedním z našich nejdůležitějších úkolů. Dlouhodobě proto podporujeme nejen centra ekologické výchovy a řadu ekovýchovných programů a projektů a jsme rádi, že je po nich velká poptávka,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a doplnil: „Proto jsme také otevřeli novou výzvu, kde si mohou nejen ekocentra sáhnout na mnohem více financí než v předchozích výzvách – celkem na 70 milionů, což je téměř dvojnásobek. Tato výzva se zaměřuje na dlouhodobější programy, osvětu a aktivity jak pro žáky od základních škol až po vysokoškoláky, tak i mimoškolní veřejnost. To znamená, že finance mohou být použity kupříkladu na konání ekologických festivalů či olympiád nebo třeba motivačních akcí, které veřejnost přímo zapojují do ochrany přírody,“

Současná výzva pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu je určena například pro pracovníky návštěvnických center, centra ekologické výchovy, odborné instituce ochrany přírody, muzea, univerzity, pracovníky veřejné správy v oblasti životního prostředí a další veřejnost. Žádosti mohou být podané elektronicky v období od 16. 9. 2024 do 31. 10. 2024 s podmínkou, že podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. 12. 2028.

„Podpora bude až ve výši 70 % z celkových způsobilých výdajů. Minimálně si žadatelé, například ekocentra, mohou sáhnout na 500 tisíc, maximálně pak 4 miliony korun,“ upřesnil ministr Petr Hladík.

Finance jsou rozděleny do tří kategorií. Celkem 40 milionů korun je určeno na dlouhodobé environmentální vzdělávání a výchovu jak pro studenty na základních, středních a vysokých školách, tak pro širokou veřejnost. Dále 15 milionů korun je určeno na interpretaci přírodního dědictví, zejména na tvorbu funkčních informačních nástrojů v oblasti ochrany přírody v rámci zvláště chráněných území, území Natura 2000, biosférických rezervací UNESCO a národních geoparků. Poslední část, 15 milionů korun, půjde na motivační akce, soutěže a festivaly, konkrétně se jedná o soutěže v environmentální problematice určené žákům a studentům všech stupňů školního

Nahrávám...
Nahrávám...