Včera se v prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnilo další z řady setkání tzv. individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských fondů a mají za cíl pozitivně ovlivnit vývoj českého školství. Dnešní setkání bylo zaměřeno na systémovou podporu vzdělávání na dálku, které se pro školy stalo ze dne na den velkým tématem v souvislosti s nouzovým stavem.
Svou pomoc školám včetně výhledu do budoucna pro případ druhé vlny koronaviru představil v úvoduprojekt SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů), který má zkušenosti s vysíláním webinářů a mohl v době krize využít již fungujících metodických kabinetů Český jazyk a literatura, Informatika a ICT a Matematika a její aplikace. Sérii vzdělávacích webinářů na podporu vzdálené formy vzdělávání žáků a studentů nazvanou Jak učit on-line?začal tento projekt vysílat v úterý 17. března 2020, tedy necelý týden po zavření škol.
Webináře byly v období od 17. března do 30. dubna 2020 vysílány každý všední den. Následně po celý květen 2020 byla frekvence vysílání 3x týdně. Webináře jsou zdarma a jejich součástí je možnost komunikace s lektorem. Všechna videa jsou uchována k pozdějšímu zhlédnutí, zatím jich bylo odvysíláno přibližně 50. Bezprostředně po zavření škol se webináře věnovaly informacím o nastavení online výuky a jejím zahájení (např. Online výuka v MS Teams, Úvod do Google učebny, Písemky v MS Forms, Jak zavést online výuku a nezbláznit se?, On-line vzdělávání z pohledu ředitele školy).
Svou online metodickou podporu učitelům na portálu RVP.CZ představil i projekt PPUČ (Podpora práce učitelů). Inspiraci pro online výuku zde nabízejí články, webináře, digitální učební materiály. Ty s otevřenou licencí nabízí i katalog digitálních vzdělávacích zdrojů EMA (ema.rvp.cz), který v tomto projektu vzniknul. Mezi webináři ke zhlédnutí lze najít taková témata jako Online kariérové poradenství, Jak na matematiku v MS Teams a MS Forms nebo Jak dnes učit off-line žáky? – Děti v sociálně znevýhodněném prostředí a kdo je pomůže udržet ve vzdělávání.
Platforma DigiKoalice (Česká národní koalice pro digitální pracovní místa), která je otevřeným uskupením zástupců státních institucí, IT firem,…