dnes je 21.12.2024

Input:

Nominujte i vy aktivní a mladé lidi na Cenu Gratias Tibi a poděkujte jim tak za jejich skvělou práci

4.3.2021, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Přestupní stanice, aplikace Nepanikař nebo kluci z Alpateamu, to jsou loňští vítězové Ceny Gratias Tibi organizace Člověk v tísni. Nominujte i vy aktivní a mladé lidi a poděkujte jim tak za jejich skvělou práci.

Do konce května je možné nominovat aktivní mladé lidi, žáky a studenty na Cenu Gratias Tibi, kterou pořádá Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu JSNS. Tato cena je od roku 2014 udělována občansky aktivním jednotlivcům či skupinám ve třech základních kategoriích –  základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. Za sedm let existence již bylo nominováno přes 870 projektů, mezi kterými můžeme najít množství různorodých témat počínaje pomoci nemocným, starým lidem nebo dětem, přes záchranu planety a přibližování politických a společenských témat mladšímu publiku až po boření předsudků.

V roce 2020, i přes všechny překážky spojené s epidemií koronaviru, vybrala porota složená ze zástupců partnerských organizací jednoho vítěze v každé ze tří základních věkových kategorií (ZŠ, SŠ, do 30 let) z celkem 79 nominovaných projektů. Kromě základních kategorií mohou být projekty a aktivní mladí lidé ocenění Cenou České televize, hlavního mediálního partnera Ceny Gratias Tibi, o které rozhoduje široká veřejnost. Od minulého roku tvoří jednu kategorii také cena za nejlepší projekt v ochraně životního prostředí.

V kategorii základní školy vyhrál projekt Dáme vaší tváři úsměv dívek z výchovného ústavu v Janštejně, které se rozhodly, že svůj volný čas využijí k dobrovolnické činnosti. Začaly proto navštěvovat seniory a propojovat tak mladou generaci s tou starší. Zároveň jezdily do rodinného azylu Dej pac!, kde nejen venčí psy, ale uspořádaly také několik dobročinných sbírek, pro zaplacení nákladné veterinární péče. „Nečekaly bychom, že naše setkání s nimi budou tak krásná. Tito psi nám velmi pomáhají. Kdykoliv za nimi přijedeme, jsou šťastní, že nás vidí, a že s námi mohou dovádět na procházce. Společný čas si užíváme i my. Na chvíli totiž zapomeneme na naše životní trápení a těžkosti. I oni mají ta svá,“ popisuje jedna z oceněných dívek Amanda Muchová.

V kategorii střední školy vyhrál projekt z pardubického kraje Alpateam dvou studentů Filipa Špinky a Štěpána Hartla, kteří se zaměřují na velmi aktuální téma mezilidských vztahů, šikany a kyberšikany na školách. Na tato témata pořádají debaty a blízké době chystají také nový film. „Domníváme se, že naší velkou výhodou je ´peer-to-peer´prvek. Jako vrstevníci máme větší potenciál, aby se nám oběti šikany svěřovaly, neboť je to pro ně snazší, důvěryhodnější a přirozenější,” popisují zakladatelé projektu.

Studentka Veronika Kamenská vyhrála se svou mobilní aplikací Nepanikař kategorii do 30 let. Aplikace pomáhá lidem s duševním onemocněním, jako jsou deprese, úzkosti, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a poruchy příjmu potravy. Zároveň obsahuje i kontakty na odbornou pomoc. „Rádi bychom se zaměřili na destigmatizaci, abychom povědomí o aplikaci a obecně o duševních onemocněních dostali mezi běžnou populaci. Chceme rozšířit webové stránky o psychologickou poradnu, rádi bychom pořádali workshopy na školách a chtěli bychom rozšířit naše sociální sítě,“ říká Kamenská, která se následně umístila v žebříčku

Nahrávám...
Nahrávám...