dnes je 21.12.2024

Input:

On-line ukázková hodina - Základní škola - Přírodověda, přírodopis, ekologie - Co teď kvete (polovina září)

20.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.105
On-line ukázková hodina – Základní škola – Přírodověda, přírodopis, ekologie – Co teď kvete (polovina září)

Mgr. Kateřina Průšová

Zdravím,

posílám vám osmnácté pokračování procházkového rozhlížení po okolí. Už nic moc nekvete. Léto pomalu končí a blíží se podzim. Ještě bude teplo, ale rostliny už se připravují, aby přečkaly zimní měsíce a zajistily pokračování druhu. Do semínek a kořenů ukládají zásobní látky, aby z nich na jaře malá rostlinka mohla snadno vyklíčit. Procházky už nejsou tak barevné, není ale horko a pozorování okolí je takové klidnější, pomalejší, trochu ospalé.

Přeji vám všem, ať je podzim teplý, mírný a barevný

Katka P.

a

Berka

Něco, co vůbec nikdy nekvete

Kapradiny

Jak už nic moc nekvete a barevných květů je málo, všímáme si mnohem víc i toho jenom zeleného. Kapradiny mají stonek pod zemí, oddenek. Protože na něj nesvítí sluníčko, není zelený. To, co vyrůstá ze země, jsou listy, složené z malých lístečků. Když se určují, sledujeme, kolikrát to odbočí, než se dostaneme k lístečku.

  • Kapraď samec

Široké kornouty z listů, mohutná kapradina, asi do pasu.

https://www.biolib.cz/cz/image/id168341/

  • Papratka samičí

I papratka tvoří široké kornouty z listů a je také asi do pasu.

https://www.biolib.cz/cz/image/id360472/

Jak je tedy poznat od sebe:

Od země jde řapík (ta silná šťopka). A potom:

  • Jedna odbočka – z řapíku do stran odbočují malé lístečky se zvlněným okrajem – kapraď samec.

  • Dvě odbočky – z řapíku je odbočka a z ní teprve odbočují jednotlivé malé lístečky se zvlněným okrajem – papratka samičí.

  • Hasivka

Hasivka je naše nejmohutnější kapradina. Může být vysoká jako člověk, když má dobré podmínky, tak i vyšší. Vytváří v lesích na velkých plochách husté vysoké kapradinové houští a je velmi častá. Odbočuje několikrát. Málokdy najdeme na spodní straně výtrusy, většinou se množí rozrůstáním oddenků.

https://botany.cz/cs/pteridium-aquilinum/

  • Osladič

Nízká kapradina, docela častá, ze země vyrůstá řapík, z něj v souvislé vlnce jdou do obou stran lístečky (hned první odbočka). Okraj je rovný, ne zubatý. Oddenek má sladkou chuť, proto osladič. Je to léčivka. Pokrájený na kousky se přidává do zeminy pro orchideje.

https://pladias.cz/taxon/overview/Polypodium%20vulgare

  • Bukovník

Malá jemná kapradinka, z hlavního řapíku se větví, ještě jednou větví a teprve potom se rozděluje na jednotlivé lístečky se zvlněným okrajem (třetí odbočka).

https://www.biolib.cz/cz/image/id140256/

  • Bukovinec

Vypadá jako kapraď samec, ale v miniverzi. Netvoří kornoutový trs, je malý (nejvýš do půlky lýtek). Ze země jde řapík a z něj rovnou lístečky se zvlněným okrajem (hned první odbočka). Nejnižší lístečky na řapíku směřují špičkou k zemi.

https://botany.cz/cs/phegopteris-connectilis/

  • Sleziník

Mikrokapradinka. Listy jsou dlouhé asi jako tužka. Roste v trsech na skalách, zídkách plotů, kamenných zdech. Z podkladu roste řapík a z něj kulaté lístečky (hned první odbočka).

http://www.botanickafotogalerie.cz/cz/Asplenium_trichomanes

Přesličky

Jsou vysoké po kolena, potřebují hodně vody, tak rostou tam, kde je vlhko. Na stonku jsou patra a každé patro na řezu vypadá, jako když děti malují sluníčko – kroužek = stonek, paprsky = úzké listy jako čárky. Od léta do podzimu jsou přesličky takové. Na jaře jsou ale jiné, hnědé. Ještě se s nimi setkáme. Přesličky jsou rostliny, které

Nahrávám...
Nahrávám...