Česká pirátská strana a Mladé Pirátstvo otevírají téma duševního zdraví mladých lidí. To je i díky britské minisérií Adolescent velmi aktuální i pro veřejnost. Seriál totiž ukazuje, kam až mohou vést neřešené problémy s duševním zdravím mladých. A ačkoliv se odehrává v Británii, česká realita je v mnohém podobná. Piráti představili tři klíčové priority, které mohou zlepšit dostupnost péče o duševní zdraví: terapii pro mladistvé bez souhlasu rodičů, přijetí zákona o psychoterapii a navýšení investic do prevence.
Až 33 % české populace trpí vážnými psychickými problémy, jak ukazují dostupná data, ale léčí se pouze desetina lidí. Alarmující je také fakt, že 1,3 miliony Čechů trpí středně těžkou až těžkou depresí či úzkostí, přičemž 80 % z nich je na vrcholu své ekonomické aktivity. Poptávka po psychoterapeutických službách roste, ale kapacity jsou naplněné a čekací doby dosahují i několika měsíců.
„Duševní zdraví je klíčové nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost. Investice do prevence a péče o duševní zdraví mladých lidí dnes znamenají miliardové úspory v budoucnu. Například jeden školní psycholog může ušetřit náklady na deset psychiatrických hospitalizací ročně,“ říká poslankyně Klára Kocmanová, která se tématu dlouhodobě věnuje, a dodává: „Seriál Adolescent nám připomíná, jak důležité je být pozorní ke svému okolí a řešit problémy včas, protože jejich ignorování může mít fatální následky.“
Barbora Pipášová, lídryně Pirátů na Vysočině a psychoterapeutka, zdůrazňuje, že Česko má k dispozici kvalitní Národní akční plán pro duševní zdraví 2020–2030, ale jeho plnění výrazně pokulhává. „Je nutné dostat opatření z papíru do praxe. Nejlepší prevencí jsou bezpečné vztahy. Každá škola by měla mít školního psychologa, který bude k dispozici dětem i učitelům. Zároveň je třeba integrovat téma duševního zdraví do školních osnov a posílit financování nepedagogických profesí, jako jsou sociální pedagogové nebo psychologové,“ vysvětluje Pipášová. „Musíme také začít posilovat prevenci a učit děti, jak se starat nejen o své fyzické, ale i…