Přestože české učebnice patří mezi nejlevnější v Evropě, školy často učí z učebnic, jejichž stáří přesahuje 10 let. České školy se totiž v posledních letech potýkají s velkým nedostatkem peněz na metodické pomůcky a učebnice
a přidává se i nejistota ohledně toho, kdo bude v budoucnosti nákupy učebnic financovat. Podle aktuálního srovnání Koalice učebnicových nakladatelů je např. učebnice matematiky v České republice 5x levnější, než v Rakousku.
„Stát na moderní učebnice a metodické pomůcky vydává v evropském měřítku zanedbatelnou částku. To vede k tomu, že školy často učí z učebnic, jejichž stáří přesahuje 10 let, výjimkou přitom nejsou ani 20leté učebnice. Paradoxně přitom pořizovací náklady učebnic jsou pro české školy prakticky nejnižší v Evropě,“ říká za Koalici učebnicových nakladatelů (KUN) její mluvčí Lukáš Tykal.
Současně ministerstvo po školách chce, aby intenzivně zaváděly nové postupy a aktivity v návaznosti na probíhající reformu rámcových vzdělávacích programů (RVP). Školy tak aktuálně např. musejí ve všech předmětech rozvíjet digitální kompetence.
„To je ale s více jak 10 let starou učebnicí nadlidský úkol. Na trhu je celá řada moderních vzdělávacích materiálů, které kombinují klasickou tištěnou učebnici s digitálním světem. Moderní učebnice nabízejí digitální obsah, reagují na aktuální trendy ve výuce, v poslední době do vzdělávání proniká stále více umělá inteligence. Se starou učebnicí nebudou školy schopny zvládnout požadavky na moderní výuku,“ dodává Lukáš Tykal.
Koalice učebnicových nakladatelů si nechala napříč Evropou zpracovat srovnání pořizovacích nákladů učebnic, pro jednoduché srovnání vybrala ve všech zemích stejnou učebnici: matematiku pro 6. třídu základních škol. Česká učebnice přitom byla napříč 8 sledovanými zeměmi nejlevnější, školy vyšla na necelých 10 eur (při 184 stránkách). Srovnatelná učebnice v Rakousku přitom stojí téměř 50 eur (při 80 stránkách). Dražší jsou přitom učebnice nejen v zemích západní Evropy, ale např. i v Bulharsku. Více informací v příloze na konci této zprávy.
Důvody pro nízké ceny učebnic jsou podle KUN především historické: vysoká konkurence na trhu nakladatelů, ale především dlouhodobý tlak na cenu – nízké rozpočty totiž nutí školy šetřit na učebních materiálech, zároveň stát nikdy nestanovil minimální výši úhrady za učebnice.
„České školy mají na výběr řadu velmi kvalitních moderních učebnic za zřejmě nejnižší ceny v Evropě. Dobrá učebnice přitom musí být základem kvalitní výuky. Školy přitom mají na výběr ze široké škály výukových materiálů a rozhodují se podle svých konkrétních plánů i individuálních potřeb žáků. Problém není v ceně, kvalitě či nedostatečné nabídce učebnic, ale ve složitém financování škol. A plánované změny ve financování, které budou zřejmě odloženy až na příští rok, situaci dále zhorší,“ doplnil Lukáš Tykal.
Financování nákupu učebnic by nově mělo přejít na…