dnes je 8.11.2024

Input:

Nový online kurz o podpoře žáků, kteří se sebepoškozují

5.11.2024, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Bezplatný online kurz “Sebepoškozování – příběh Andrey” je určený všem pedagogickým pracovníkům, dobrovolníkům pracujícím s dětmi ve volnočasových organizacích i rodičům, kteří se setkají s případy sebepoškozování dětí. Na konkrétním příběhu čtrnáctileté dívky jim přiblíží možnosti podpory takového dítěte či dospívajícího, včetně příkladu toho, jak s nimi o tomto tématu vest rozhovor v bezpečném prostředí.

Data z článku odborného vědeckého časopisu APLP (Adiktologie v preventivní a léčebné praxi) uvádí, že v České republice je kvůli sebepoškozování ročně hospitalizováno kolem 3 tisíc lidí ve věku 15-24 let. Tato data jsou však jen pomyslnou špičkou ledovce, protože k hospitalizacím vedou jen ty nejzávažnější případy. Přesné počty sebepoškozujících se ani jejich rozložení v populaci tedy neznáme. Podle odborných odhadů má zkušenost se sebepoškozováním 17 procent českých adolescentů.

Z opakovaných setkáních s pedagogy i z výpovědí pracovníků krizových linek a organizací pracujících s ohroženými dětmi můžeme usuzovat, že jde o velmi častý jev se stoupajícími počty těch, kteří se k sebepoškozování rozhodují. Například na Lince bezpečí se v roce 2023 tématu sebepoškozování týkalo přes čtyři tisíce hovorů, v roce 2019 jich byl jen tisíc (za první pololetí letošního roku zaznamenala Linka bezpečí stejný počet telefonátu k tomuto tématu jako za celé roky 2021 a 2022). Od roku 2021 je sebepoškozování druhým nejčastějším tématem řešeným na Lince bezpečí po sebevražedném chování.

"Tento kurz nabízí nejen vhled do příčin sebepoškozování, ale také praktické nástroje a strategie, jak těmto dětem citlivě pomoci." 
/Alexandra Petrů, supervizorka a lektorka Člověka v tísni, spoluautorka online kurzu "Sebepoškozování - příběh Andrey/

 

“S případy sebepoškozování u dětí a mladých lidí se setkáváme stále častěji během supervizních setkání s učiteli i asistenty pedagoga, na kurzech, které pro ně pořádáme, I při dlouhodobých spolupracích s vybranými školami. Je to téma, které je tedy velmi aktuální, vyžaduje si specifické znalosti o něm i možnostech podpory mladých lidí, kteří se k sebepoškozování z různých důvodů uchýlí. Právě ty jsme se snažily v jednoduché, srozumitelné, ale přitom dostatečně odborné formě dostat do nového online kurzu,” vysvětluje Lucie Pivoňková, supervizorka a lektorka společnosti Člověk v tísni, která je zároveň jednou ze spoluautorek kurzu.

Online kurz „Sebepoškozování – Příběh Andrey“ najdete na webové stránce kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz.

Jak připravit plán podpory

Téma sebepoškozování je účastníkům online kurzu přiblíženo na příběhu čtrnáctileté Andrey. Ta si před rokem ošklivě zlomila nohu a musela na čas přestat s tréninky na běžkách, které pro ni do té doby byly vším. Od té doby často zažívá pocity smutku, prázdnoty a marnosti a po radě

Nahrávám...
Nahrávám...