Ministerstvo školství připravuje novelu vyhlášky o školním stravování. Ombudsman oceňuje, že navrhovaná změna zohledňuje situaci dětí, které mají ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů specifické stravovací potřeby. Zároveň se ale v připomínkovém řízení obrací na ministerstvo s dalšími návrhy, které na základě jeho poznatků prospějí strávníkům.
Pryč s nejasnostmi kolem dietního stravování
Potřeba stravovat se dietně často souvisí se zdravotním postižením – například v podobě potravinové alergie či intolerance. Lidé s postižením mají ze zákona právo na přiměřené opatření, kterým může být právě dietní strava. V současnosti ale vyhláška nezavazuje školní jídelny, aby dietní stravu dětem poskytovaly. Ombudsman Stanislav Křeček doporučuje, aby ministerstvo zakotvilo ve vyhlášce povinnost poskytnout strávníkům se zdravotním omezením dietní pokrm. Výjimkou by nadále zůstaly případy, kdy je pro školu nepřiměřeně zatěžující dietní stravu zajistit.
„Já a mí předchůdci v úřadu jsme řešili řadu případů, které se týkaly například žáků s bezlepkovou nebo bezlaktózovou dietou. Z antidiskriminačního zákona jsme dovodili povinnost jídelen vyjít více vstříc těmto žákům. Pro rodiče, školu i děti ale bude srozumitelnější, pokud budou pravidla dietního stravování stanovena přehledně ve vyhlášce,“ říká Stanislav Křeček.
Konec obav školních jídelen z domácích obědů?
Ministerstvo chce také nově umožnit, aby si žáci mohli sníst v prostorách školní jídelny pokrm přinesený…