dnes je 25.4.2025

Input:

Třetina pražských žáků trpí duševními obtížemi. Špatně spí a nemají důvěru v učitele, ukázal výzkum

24.4.2025, Zdroj: Portál hlavního města Prahy

Třetina pražských žáků 2. stupně základních škol a středních škol vykazuje vážné příznaky úzkosti, 40 % žáků má příznaky deprese a více než polovina se potýká s problémy se spánkem. Celkem 21 % žáků by potřebovalo odbornou pomoc a podporu v oblasti duševního zdraví, protože mají velmi nízký wellbeing (životní spokojenost). Nejnovější výzkum provedlo Centrum sociálních služeb Praha – Pražské centrum primární prevence, data pak zpracovala výzkumná agentura Anreva Solution. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 10 238 žáků pražských škol v listopadu a prosinci 2024.

„Výsledky výzkumu potvrzují to, o čem už dlouho mluvíme a s čím se snažíme něco dělat – třetina pražských dětí se necítí dobře. Špatně spí, mají úzkosti, ztrácí důvěru ve své okolí. Každé páté dítě by dnes potřebovalo odbornou pomoc. To není jen varování do budoucna, to už je smutná realita, kterou musíme akutně řešit! V Praze proto stavíme prostřednictvím Zahrady pro duši síť péče o duševní zdraví. Vznikají nová centra duševního zdraví, posilujeme prevenci ve školách, připravujeme destigmatizační a informační kampaň. Chceme, aby se děti nebály říct si o pomoc. A aby ji opravdu dostaly – včas, citlivě a bezpečně,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Aktuální výzkum připravilo Centrum sociálních služeb Praha, které dlouhodobě sleduje stav duševního zdraví mladých lidí v hlavním městě. Data následně zpracovala výzkumná agentura Anreva Solution. Do výzkumu se na konci loňského roku zapojilo přes 10 000 žáků z 2. stupňů základních škol, gymnázií a středních škol. Cílem šetření je monitorovat výskyt rizikového chování a duševních obtíží a poskytovat informace pro směřování pomoci a odborného rozhodování na základě dat.

V porovnání s předchozími lety se přesto situace mírně zlepšila. Poklesl počet žáků ohrožených velmi nízkým wellbeingem, ubylo žáků s příznaky těžké deprese i příznaky těžké úzkosti. „Na optimistická

Nahrávám...
Nahrávám...