dnes je 25.4.2025

Input:

Rozhovor s ředitelkou Cermatu o JPZ a čekání na výsledky

25.4.2025, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

První kolo přijímacích zkoušek skončilo a nyní je doba složitého procesu jejich vyhodnocování. S ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou jsme mluvili o tom, jak probíhá hodnocení testů, proč čekáme na výsledky několik týdnů, jakou roli hraje systém DiPSy a co přesně musí školy udělat, než žáci zjistí své výsledky. Poradila také, jak mají postupovat žáci, kteří mají obavy, že se nedostanou na žádnou školu.

Letošní jednotné přijímací zkoušky mají za sebou oba řádné termíny. Co přesně teď v Cermatu s testy probíhá? 

Po administraci testů školy skenují záznamové archy, uzavřené úlohy (tedy ty s nabídkou odpovědí) se vyhodnocují automaticky a současně probíhá validace vyhodnocení lidským okem. Otevřené úlohy (tedy ty, u kterých žák/uchazeč odpověď napíše do pole k tomu určenému) se „rozkouskují“ na jednotlivé výřezy, které se v systému zobrazují certifikovaným hodnotitelům. Každý tento výřez, tedy odpověď v něm uvedenou, hodnotí nezávisle na sobě dva hodnotitelé. Pokud danou úlohu vyhodnotí rozdílně, jde tento výřez k dalšímu posouzení. Klademe velký důraz na objektivitu a správnost hodnocení, proto tento proces není možné urychlit.

Co přesně způsobuje, že si na výsledky musíme počkat několik týdnů? 

Uchazečů je v řádném termínu přes 120 tisíc. Nějakou dobu zabere hodnocení otevřených úloh, kontrola hodnocení uzavřených úloh. Po vyhodnocení a prvotním zpracování analýz přichází na řadu validační komise – ke každé zkoušce je složena ze tří expertů, kteří posuzují zadání úloh a testy jako celky. Poté zasedá Nezávislá odborná komise MŠMT, ta vydá oficiální stanoviska k jednotlivým zkouškám a testům. Po konání zkoušek v náhradním termínu následuje stejný proces.  

Můžete vysvětlit, jakým způsobem se testy vrací do škol a co musí školy ještě udělat, než jsou výsledky finální? 

Kompletní výsledky didaktických testů z matematiky a českého jazyka jsou předány školám (počítá se vždy lepší výsledek z každého testu), které si k nim případně přiřadí výsledky školní části a následně zadají pořadí uchazečů zpět do DiPSy. V tuto chvíli přichází na řadu tzv. rozřazovací algoritmus, který uchazeče rozřadí do škol podle jimi zadaných priorit.  

Zmínila jste systém DiPSy. Jak přesně tento systém funguje? Bude se systém nějak vylepšovat? 

Díky DiPSy se zvýšila možnost počtu podaných přihlášek, a to až na tři školy/obory, dříve to byly

Nahrávám...
Nahrávám...